To najlepsze rogaliki z marmoladą. Sprawdzony przepis mam od koleżanki
Moja koleżanka o imieniu Kasia piecze te rogaliki przy wielu różnych okazjach, wystawia je też na charytatywne aukcje. Zawsze rozchodzą się w mgnieniu oka i nic dziwnego: są chrupiące, mięciutkie z dużą ilością marmolady w środku. Znajoma podzieliła się tym przepisem, a ja polecam go wam z całego serca: to najlepsze rogaliki z marmoladą, jakie kiedykolwiek jedliście.
Jak zrobić rogaliki z marmoladą?
Zrobienie ciasta na rogaliki jest bardzo łatwe. Szybko się je zagniata, ale ważne jest, aby potem przez 30 minut ciasto schłodzić. To ciasto z dodatkiem drożdży, ale nie musi ono wyrastać jak większość drożdżowych ciast. Gotowe rogaliki dzięki temu (oraz dużej ilości tłuszczu i śmietany) dosłowne rozpływają się w ustach.
Do nadziewania rogalików można wykorzystać dowolną marmoladę. Ja też lubię wykorzystywać do nich domowe powidła śliwkowe. Rogaliki można także nadziewać kremem czekoladowym czy czekoladowo-orzechowym, jednak moim zdaniem, marmolada wygrywa ze wszystkimi innymi wersjami. Może to być zarówno marmolada wieloowocowa, jak i kojarzona z pączkami aromatyczna marmolada z różą.
Przepis: Rogaliki z marmoladą
Z przepisu wychodzą 64 rogaliki.
- Kategoria
- Deser
- Rodzaj kuchni
- Tradycyjna
- Czas przygotowania
- 40 min.
- Czas gotowania
- 30 min.
- Liczba porcji
- 20
- Liczba kalorii
- 539 w każdej porcji
Składniki
- 100 g drożdży
- 1 kubek śmietany
- 1 kg mąki
- 2 kostki margaryny
- 3 łyżki cukru
- 2 cukry wanilinowe
- 3 żółtka
dodatkowo:
- 1 słoik marmolady
- białko do smarowania
- cukier do posypania
Sposób przygotowania
- Robienie ciastaWymieszaj drożdże ze śmietaną, żółtkami, cukrem i cukrem wanilinowym. Mąkę posiekaj i rozkrusz z margaryną (jak na kruszonkę). Połącz margarynę z mąką z masą z drożdżami i wyrób na jednolite ciasto. Włóż je na pół godziny do lodówki.
- Robienie rogalikówPodziel ciasto na 8 równych części. Każdą rozwałkuj na koło i podziel niczym pizzę na 8 części. Na każdą nakładaj porcję dżemu (na szerszą część) i zawijaj do środka.
- Pieczenie rogalikówUłóż gotowe rogaliki na blasze. Posmaruj białkiem, posyp cukrem i piecz ok. 25-30 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza.
Inne wersje rogalików z marmoladą
Te rogaliki z marmoladą są świetne na każdą okazję, także na Boże Narodzenie, więc już teraz warto zapisać ten przepis i go wypróbować. W wersji na święta rogaliki można udekorować polewą czekoladową i posypać kolorowymi posypkami ładnie wygadają, kiedy w czekoladzie zanurzone są tylko rogi ciasteczek). Aby dodać im świątecznego aromatu można cukier, którym posypuje się rogaliki przed pieczeniem wymieszać z odrobiną cynamonu. Takie rogaliki można zapakować w ozdobne pudełka czy słoiczki i wręczyć bliskim jako słodkie upominki.